پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩ درآمدي بر تاريخچه ي ارتباطات فرهنگي ايران و تونس|پيشينه روابط فرهنگي|تقويم برنامه هاي رايزني|فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
يزد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران :

نشست علمی : فلسطین از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و رویکرد استکبار جهانی به آن برگزار گردید

در ابتدای این نشست ، میثم فراهانی ، رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تونس ضمن گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، موضوع فلسطین و قدس شریف را از مهمترین سیاست های ج.ا.ایران دانسته و تاکید کرد : همچنانی که موضوع فلسطین از ابتدای انقلاب اسلامی ایران از اصول سیاست خارجی ج.ا.ایران به شمار می رود ، این مهم در بین سیاستمداران ، متفکران ، اساتید دانشگاه و جامعه مردمی تونس از جایگاه والایی برخوردار بوده که نشان از اهمیت آن در جهان اسلام بدون توجه به ملیت و مذاهب مختلف دارد.

وی با بیان اینکه امام خمینی ( ره) ، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ، موضع گیری‌های متعددی علیه رژیم صهیونیستی داشته و پس از پیروزی انقلاب نیز با تعیین روز جهانی قدس، حمایت از آزادی فلسطین را درسطح جهان مطرح و نهادینه کردند بیان داشتند : رهبر معظم انقلاب که همواره از حامیان اصلی آزادی قدس شریف بوده و هستند، در بیانیه گام دوم نیز به موضوع فلسطین عنایت ویژه داشته و پشتیبانی ایران از مبارزات مجاهدان فلسطینی را یکی از چالش های انقلاب اسلامی با آمریکا دانسته اند.

فراهانی ادامه داد : بیانیه گام دوم، حمایت از فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی را علیرغم مخالفت های آمریکا و کشورهای غربی، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال اول انقلاب می داند و آثار این رویکرد در ابعاد منطقه ای و جهانی قابل مشاهده است. جمهوری اسلامی ایران در اجرای این راهبرد موفق شد مسئله فلسطین را به اولین موضوع دنیای اسلام تبدیل کرده و اجازه ندهد مسلمانان و آزادی خواهان جهان، این موضوع مهم را به فراموشی بسپارند.

رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در ادامه با اشاره به اقدام اخیر رئیس جمهور آمریکا در رونمایی از طرح معامله قرن از آن به سرقت اراضی مقدس فلسطین تعبیر و بیان داشت : موضع ج.ا.ایران در برابر فلسطین هموراه ثابت و غیر متغیر می باشد و اثبات هویت اصلی فلسطین ، واجب دینی و انسانی در برابر مردم مظلوم فلسطین و مسئولیتی شرعی و عمومی تا زمان آزادی قدس شریف به شمار می رود . وی تاکید کرد : قدس به عنوان پیکره جهان اسلام ، ناشکستنی ، فراموش نشدنی و محو ناشدنی است و هر اقدامی از جمله طرح معامله قرن ، از ابتدا محکوم به شکست خواهد بود.

فراهانی در ادامه تاکید کرد : تا زمان آزادی قدس شریف و احقاق حقوق ملت مظلوم فلسطین ، مجالی برای امنیت و صلح جهانی نخواهد بود و تنها راه رسیدن به امنیت در منطقه ، بازگرداندن حقوق ملت فلسطین و آزادی اراضی اشغالی از چنگال رژیم صهیونیستی می باشد.

در ادامه این نشست : جناب آقای رووف شیبانی ، سفیر محترم ج.ا.ایران در تونس ، در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ابراز خشنودی از حضور در جمع اندیشمندان تونسی ، با شاره به تحریم های ظالمانه آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون به تشریح دستاوردها و پیشرفت های ایران در چهل سال اخیر پرداختند. وی با تبیین سیاست پیشرفت حداکثری ایران در برابر فشار حداکثری آمریکا ، دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف علمی ، فنی ، تکنولوژی ، نانوتکنولوژی ، فرهنگی و هنری و ... را حاصل تلاش های دانشمندان ، نخبگان و متفکران ایرانی با اتکا به علم و دانش بومی و توکل به خداوند متعال توصیف و تاکید کردند : جمهوری اسلامی همواره آماده تبادل تجربیات و دستاوردهای خود در زمینه های مختلف با دیگر کشورهای جهان و منطقه می باشد.

سفیر ج.ا.ایران در ادامه با اشاره به اصول سیاست خارجی ج.ا.ایران ، مقابله با آمریکا ، مبارزه با تروریست و نیز توجه به مساله فلسطین را از مهمترین سیاست های مذکور دانسته و بیان داشت : موضوع فلسطین حتی قبل از انقلاب اسلامی ایران نیز مورد توجه حضرت امام خمینی ( ره) بوده و ایشان در سخنرانی های خود به تبیین آن می پرداختند و پس از انقلاب اسلامی ایران ، بستن سفارت اسرائیل در ایران و بازگشایی سفارت فلسطین در همان مکان و نیز تعیین روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان از سوی امام خمینی ( ره) به عنوان روز قدس به عنوان اولین گام های  عملی در حمایت از فلسطین و به رسمیت نشناختن رژیم اشغالگر قدس به شمار می رود.

جناب آقای شیبانی ، در ادامه مبارزات صورت گرفته با رژیم اشغالگر قدس را به سه مرحله تقسیم و بیان داشتند : از 1948 تا 1973 جهان عرب با اسرائیل مبارزه نمودند که متاسفانه موفقیتی به همراه نداشت و نتیجه آن اشغال اراضی توسط اسرائیل بود.

مرحله دوم از سال 1974 تا 1982 که می توان از آن به عنوان مرحله حل دیپلماسی نام برد ، شاهد انعقاد تفاهم نامه های گسترده ای بین فلسطین و اسرائیل بودیم که متاسفانه در اثر تفاهم نامه های مذکور ، دایره اراضی فلسطینی محدود شد و می توان مساله معامله قرن را نیز نتایج تفاهم نامه های صورت گرفته مذکور  توصیف کرد.

وی از مرحله سوم که از اواخر 1982 تا کنون شروع شده است به مرحله مقاومت یاد کرده و اصول آن را تلاش برای اعاده حقوق ملت فلسطین با تمسک به اصول مقاومت ، ایجاد ارتباط بین گروه های مقاومتی فلسطینی و حمایت از آن ها و نیز شناسایی نقاط ضعف دشمن و تقویت جبهه مقاومت دانستند که نتیجه آن ترسیم نقشه مقاومت و به دست آوردن نتایج مختلف از جمله : بطلان نظریه شکست ناپذری ارتش اسرائیل ، اعلام لزوم اعاده حقوق مردم لبنان و غزه بدون هیچ گونه پیش شرط ،تغییر موضع نیروهای مقامت از دفاع به حمله ، بسط و گسترش  جغرافیایی و اندیشه ای محور مقاومت  و بالا رفتن هزینه های دشمن در مقابله با محور مقاومت و شکست گنبد آهنین اسرائیل علی رغم صرف هزینه های کلان برای آن بوده است.

سفیر ج.ا.ایران در ادامه با اشاره به طرح معامله قرن ، آن را از ابتدا شکست خورده تفسیر و بیان داشت : طرح معامله قرن هیچ گونه منفعتی برای ملت فلسطین نخواهد داشت و  از ابتدا شکست خورده می باشد.

در ادمه این نشست خانم مبارکه عواینیه البراهمی ، نماینده سابق پارلمان تونس و همسر مجاهد شهید البراهمی و نیز دکتر عابد الزریعی ، مدیر مرکز پژوهش های توسعه سرزمین فلسطین در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، و تشکر از رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در تونس در برگزاری این نشست ، در سخنانی به تبیین مواضع ج.ا.ایران در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان تنها کشوری  که به صورت علنی در برابر اسرائیل ایستاده است ، تبیین برکات محور مقاومت ، موضوع آزادی فلسطین و اراضی اشغالی و لزوم اتحاد بیشتر جهان اسلام در برابر اشغالگری اسرائیل ، تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران و مقاومت ملت و دولت ایران در برابر آن ها ، بررسی سیر تاریخی مبارزات صورت گرفته با رژیم اسرائیل ، موضوع معامله قرن و لزوم مبارزه همه جانبه با آن به صورت مستمر  پرداختند.

در پایان این مراسم نیز برخی از شرکت کنندگان با بیان نقطه نظرات خود به تبیین مساله فلسطین و اهمیت آن در جهان اسلام و  نیز محکومیت طرح معامله قرن پرداختند.


٠٩:٤٧ - 1398/11/27    /    شماره : ٧٤٥٦٠٨    /    تعداد نمایش : ٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سايت ايت الله خامنه اي

سايت رييس جمهور

ايکنا

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

ايرانيان خارج از كشور

مجمع جهاني تقريب مذاهب

پرسش نامه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 401862
Visitorsofday : 6
Visitorsofpage : 598226
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.6562

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت