دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩ درآمدي بر تاريخچه ي ارتباطات فرهنگي ايران و تونس|پيشينه روابط فرهنگي|تقويم برنامه هاي رايزني|فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
پل سي و سه پل-اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش روز جهانی قدس با حضور خانم دکتر زهرا مصطفوی، صبیه حضرت امام (ره) و رئیس جمعیت دفاع از فلسطین در تونس

به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تونس و به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس، همایشی به همین منظور و با حضور خانم دکتر زهرا مصطفوی، صبیه حضرت امام (ره) و رئیس جمعیت دفاع از فلسطین در تونس برگزار شد.

در این مراسم بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام‌ا... قرآن مجید، آقای اسدی موحد، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در تونس ضمن خوشآمدگویی به صبیه حضرت امام خمینی (ره) و رئیس جمعیت دفاع از فلسطین و میهمانان حاضر در مراسم، از حضور خانم زهرا مصطفوی خمینی، یادگار امام (ره) در این همایش تشکر کرد. ایشان سپس به بیان اهمیت قدس شریف و مسئلة فلسطین از دیدگاه امام خمینی پرداخت و با اشاره به سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۰۳ که می‌فرماید: وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا  ... گفت: یکی از محورهای اساسی و مداوم پیام‌های امام خمینی (ره) مربوط به قدس و فلسطین و راه نجات آن را،  وحدت کلمه و اتحاد مسلمانان جهان است. وی در بخشی از سخنان خود افزود: امام (ره) ، مسئله‌ فلسطین را نه تنها مسئله مسلمانان بلکه مسئله تمام آزادیخواهان و مستضعفان جهان می‌داند و روز قدس را نه فقط روز مسلمین بلکه روز همة مستضعفان و موحدان و مؤمنان همة اعصار اعلام می‌کند و آن را  به عنوان رمز مبارزه با استکبار و ظلم‌ستیزی معرفی کرده است.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود ماه مبارک رمضان ماه عبادت و ماه دعا است و مسلمانان جهان می‌بایست از این فرصت بهره لازم را ببرند و از برکات معنوی این ماه برای خودسازی و حمایت از مظلومان جهان تلاش نمایند.

در ادامه خانم زهرا مصطفوی خمینی، دختر امام خمینی (ه) و رئیس جمعیت دفاع از فلسطین به ایراد سخنرانی پرداخت. ایشان راه نجات فلسطین را در وحدت مسلمانان و تکیه بر مردم عنوان کرد و گفت: یکی از پایه‌های اندیشه امام خمینی (ره) به عنوان رهبری اجتماعی، مردم بود که جامعه از آن تشکیل می‌شود. وی افزود: امام (ره) اعتقاد داشت مردم، محور تحرکات اجتماعی هستند و این مردم‌اند که سرنوشت تحولات و رویدادهای سیاسی و اجتماعی را تعیین می‌کنند و پیوسته بر نقش مهم نخبگان در رویدادها و تحولات اجتماعی تاکید داشت و در بسیاری از سخنرانی‌های خود خطاب به نخبگان و پیشگامان عرصه مبارزه و جهاد و مسئولان گفتند: اگر تلاش های مردم نبود، شما اکنون در سیاهچال‌ها و زیر شکنجه بودید.

وی افزود: امام خمینی (ه) پیوسته تاکید می‌کرد مردم ولی نعمت ما هستند و بنده حتی یک بار به خاطر ندارم ایشان پیروزی انقلاب اسلامی را به خود یا گروه مشخصی غیر از عموم مردم نسبت دهد و به همین دلیل بر ضرورت تربیت و پرورش شخصیت‌های فقهی و مبارز برای راهنمایی فرزندان ملت برای مبارزه با استبداد و استعمار توجه خاصی داشت.

رئیس جمعیت دفاع از فلسطین افزود: دوم اینکه امام خمینی (ره) پیوسته بر تقویت پایه‌های وحدت و اتحاد تاکید داشت، ایشان بر این باور بود پیروزی انقلاب اسلامی در ایران حاصل وحدت، ایمان و فداکاری مردم بود و نه تنها بر وحدت و اتحاد مردم ایران تاکید داشت بلکه اتحاد مردم در همه جهان اسلام را ضروری می دانست  و اعتقاد داشت آینده امت اسلامی و سرنوشت آن در گرو وحدت فرزندان آن است.

دختر امام خمینی (ره) در ادامه گفت: وحدت امت اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ه) بدین معنا بود که همه فرزندان امت اسلامی باید منافع عمومی را بر منافع شخصی خود ترجیح دهند و این یعنی اینکه منافع ملی نیز از نظر اهمیت در مرتبه پس از آینده امت اسلامی قرار می گیرد. ایشان وحدت اسلامی را یک آموزه دینی و در عین حال پتانسیل و ابزاری سیاسی و اجتماعی می‌دانست که از رهگذر آن تحقق منافع امت اسلامی میسر می‌شود و این یعنی اینکه امت اسلامی با هم برادراند و باید از تفرقه و اختلاف دوری گزینند.

وی همچنین گفت: امام خمینی (ره) اعتقاد داشت فلسطین سرزمینی اسلامی  است که صهیونیست‌ها آن را به اشغال در آورده‌اند و اهداف استعماری گسترده در آن دنبال می‌کنند و ایشان بر ضرورت حمایت از فلسطین و در اولویت قرار دادن آن تاکید داشت و از مردم و کشورهای اسلامی می‌خواست متحد شوند و از همه امکانات و پتانسیل‌ها برای مبارزه با دشمن صهیونیستی استفاده کنند.

رئیس جمعیت دفاع از فلسطین در ادامه گفت، باید دانست هرگونه اختلافات نژادی و مذهبی  یا سیاسی میان کشورهای اسلامی بازتاب منفی بر مساله فلسطین که مساله اصلی جهان اسلام است، دارد. زیرا اختلاف میان کشورهای اسلامی منجر به فرسایش توان و انرژی امت اسلامی و منحرف شدن ذهن و فکر مردم از دشمن اصلی آن، که همان صهیونیست ها هستند، می شود.

سومین اصل یا محوری که امام طی حیات انقلابیشان بر آن تاکید داشت، حمایت مردمی از راهپیمایی ضد اشغالگران صهیونیست بود، ایشان اعتقاد داشت مردم فلسطین وظایفی دارند و در عین حال مردم در دیگر کشورهای اسلامی نیز مسئولیت هایی در جهت مبارزه با دشمن صهیونیستی دارند، مسئولیت و وظیفه مردم فلسطین مبارزه مستقیم با همه وسایل و امکانات در دسترس است و قطعا پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)  و حمایت پیوسته ایشان از مساله فلسطین و مردم آن باعث ادامه و گسترش مبارزات این مردم شد و انتفاضه‌های نخست و دوم و همچنین راهپیمایی بازگشت، در حقیقت نتیجه این حمایت های پیاپی است و این رویدادها توازن قوا و مسیر درگیری ها در فلسطین را تغییر داد.

رئیس جمعیت دفاع از فلسطین همچنین گفت، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بر مقاومت اسلامی در جنوب لبنان تاثیر گذاشت و در ظهور برخی جنبشهای مقاومت اسلامی نیز اثرگذار بود، جنبشهایی که توانست به اسرائیل شکستهای سختی وارد کند و آن را وادار به عقب نشینی و تسلیم شدن کند، بنابراین همه وظیفه دارند برای نجات فلسطین از چنگال صهیونیستهای اشغالگر تلاش کنند.

مصطفوی در ادامه گفت: این اقدام باید در دو محور اساسی انجام شود،  نخست برگزاری راهپیمایی های اعتراض آمیز و اعلام همبستگی با مردم فلسطین و حمایت کامل از آنها. امام خمینی(ره) با اعلام آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس میخواست تغییری در وضعیت اجتماعی ایجاد کند کما اینکه ایشان می خواست حمایت مردمی برای مسئله فلسطین در کنار یکپارچه کردن امت اسلامی و برای دفاع از مردم فلسطین استفاده کند. بیگمان هرگونه راهپیمایی برای اعلام همبستگی هر چند که کوچک باشد نتایج مثبتی برای مردم فلسطین در بر دارد و باعث افزایش عزم و اراده این ملت برای ادامه مقاومت می‌شود و به آنها این امید را میدهد که صدای مظلومیتشان به آزادگان جهان رسیده است.

ما نباید نقش راهپیماییها و فعالیتهای رسانهای و فرهنگی در حمایت از مسئله فلسطین را نادیده بگیریم. روزجهانی قدس روز برگزاری راهپیمایی واحد برای رساندن پیام مظلومیت مردم فلسطین و اعلام حمایت از آن است. این راهپیمایی ها نقش زیادی در احیای مسئله فلسطین از یک سو و گسترش روح مقاومت در دل های مردم فلسطین از سوی دیگر دارد.دختر امام خمینی (ره) همچنین گفت: دومیم محور برای مبارزه با رژیم صهیونیستی، تحریم شرکتهای اسرائیلی است. برخی شرکت های اقتصادی در جهان از اقتصاد اسرائیل حمایت می‌کنند در نتیجه تعامل با این شرکتها و خریداری تولیدات آنها به معنای حمایت از اقتصاد اسرائیل است. بنابراین امت اسلامی باید این شرکتها و تولیدات آن را تحریم کند. زیرا این اقدامی در حمایت از مردم فلسطین و مسئله آنها محسوب میشود و سیلی محکمی به اسرائیل و اقتصاد آن است.

 وی در ادامه گفت: من به عنوان رئیس سازمان غیر دولتی جمعیت دفاع از مردم فلسطین در تهران تأکید میکنم دفاع از خود در شرایط کنونی واجب انسانی و اسلامی است و ما باید آخرین تحولات فلسطین را به صورت روزانه پیگیری کنیم، موضع گیری مناسبی در قبال این تحولات داشته باشیم زیرا موضعگیریهای مردمی باعث میشود مردم و دولتها موضع‌گیری‌های مشابهی همسو با موضع‌گیری های مردم داشته باشند.

رئیس جمعیت دفاع از فلسطین در پایان گفت، مسئله انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی از جمله مهمترین مسائلی است که در فلسطین طی روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم، این گام مقدمهای برای دادن این شهر به صورت کامل به صهیونیست ها و از بین بردن آثار اسلامی در آن است، ما باید موضعگیری آشکار و روشنی در خصوص این اقدام تجاوزکارانه داشته باشیم و مانع این شویم دیگر کشورها به فکر اتخاذ چنین تصیماتی باشند.

 

 

 

 

گفتنی است این همایش توسط شبکه‌های خبری العالم و المیادین و همچنین خبرگزاری بین‌المللی قدس پوشش خبری داده شد.


١٦:٥٨ - 1397/03/18    /    شماره : ٧٠٧٢٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سايت ايت الله خامنه اي

سايت رييس جمهور

ايکنا

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

ايرانيان خارج از كشور

مجمع جهاني تقريب مذاهب

پرسش نامه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 406605
Visitorsofday : 136
Visitorsofpage : 607893
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.4681

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت