دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧ درآمدي بر تاريخچه ي ارتباطات فرهنگي ايران و تونس|پيشينه روابط فرهنگي|تقويم برنامه هاي رايزني|فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
پل سي و سه پل-اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بسم الله الرحمن الرحیم

برگزاری همایش "وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی" در تونس

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای "محسن اراکی" رئیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی ؛ صبح روز چهارشنبه مورخ 22/6/1396 به منظور برگزاری همایشی تحت عنوان"وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی" وارد کشور تونس ومورد استقبال آقای اسدی موحد نماینده  فرهنگی، آقای ملکی دبیر اول سفارت و شخصیتهای دانشگاهی این کشور قرار گرفت.

 

برنامه افتتاحیه این کنفرانس صبح روز پنج شنبه و با حضور شخصیتهای دعوت شده از کشورهای ایتالیا، مراکش، لبنان، تونس و اساتید دانشگاه زیتونه و بسیاری از نهادهای فرهنگی و دانشجویان علاقمند به مسائل تقریبی برگزار گردید.

مراسم با قرائت قرآن کریم توسط آقای "ابوالقاسم دولابی" عضوء مجلس خبرگان رهبری آغاز و سپس آقای "هشام قریسه" رئیس دانشگاه زیتونه که برنامه همایش تحت اشراف ایشان اداره می گردید به بیان سخنانی در خصوص ضرورت وجود وحدت در میان امت اسلامی و این که دست  خداوند همواره با گروه و جماعت است مطالبی را برای شرکت کنندگان این مراسم اظهار داشت. وی در ادامه گفت: هیچ فرقی میان سیاه، سفید، عرب و عجم نیست و تنها تقوای الهی نشان برتری هریک از ما بندگان خداوند به حساب می آید.

بعداز آن آقای "منیر رویس" رئیس دانشکده اصول دین؛ دانشگاه زیتونه به ایراد سخنرانی پرداخت وی گفت: از قرن نهم به موضوع اُمت واحده توجه و اهتمام ویژه ای شد به گونه ای تاکنون بسیاری از نویسندگان در خصوص چگونگی ایجاد وحدت میان اُمت اسلامی کتاب های بسیاری نوشته اند

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: خیلی ها از این که چنین همایش های را برپا نمایند ترس و دلهره دارند درصورت که دانشگاه زیتونه خود را متولی اجراء این گونه ندوه ها می داند و حتی رییس جمهور نیز به این دانشگاه اجازه اقامه سمینارهای اینچنینی که به رشد فکری جامعه کمک می نماید را به ما داده است.

 آقای "منیر رویس" افزود: در این جا بر خود واجب و ضروری می دانم ازموسسه المسارات بویژه  رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در تونس جناب آقای اسدی که مقدمات و برنامه ریزی جهت حضور  میهمانان را ازایران فراهم نمود ونیز از تمامی کسانی که در برگزاری این مراسم تلاش کردند تشکر و قدردانی نمایم.  

سپس حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای "محسن اراکی" به ایراد سخن پرداخت.ایشان در ابتداء 

از دانشگاه زیتونه به خاطر قبول برپای این همایش تشکر و قدردانی کرد و در ادامه بیان داشت:

وحدت و تمدن دو مقوله ی است که ما را در یک جا جمع می کند.جهان امروز با وجود تمامی مشکلات حاضر چگونه به خود اجازه می دهند نسبت به قتل عام مردم میانمار ساکت باشد؟گناه مسلمانان میانمار چیست؟ حال آنکه اگر مسلمانی درخواست کمک برادر مسلمان خود را جواب ندهد مسلمان نیست.

 

ایشان در ادامه بحث خود با اشاره به این که بشریت امروز نیازمند آزادی است و اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد نمی تواند از حق خود دفاع کند افزود: باید همه اُمت اسلامی ید واحد باشند تا بتوانند با اراده مستحکم، مشکلات خود را حل نماید.

رئیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی بر ضرورت داشتن یک نظام سیاسی واحد تاکید و گفت: چهار مقوله؛ اخلاق علم فن ادب از مهمترین مواردی است که داشتن و عمل به آن؛ موجب موفقیت هر نظام می باشد.    

سخنران آخر این مرحله از همایش؛ آقای دکتر" فوزی علوی" رئیس مرکز المسارات دانشگاه زیتونه   

بود. ایشان مطالب خود را این گونه به سمع حضار رسانید:

ساختار تمدن اسلامی و گسترش آن همواره از تعامل و ارتباط میان مردمان و نژادهای مختلف قومی شکل گرفته است. این پیوندهای فرهنگی و فکری در عمق این تمدن ها ریشه دوانیده، ماهیت و جهان شمولی آن به اثبات رسیده وبرکسی پوشیده نیست که اُمت اسلامی در کنار این تمدن اسلامی، همواره با انحطاط، ضعف ، سلطه و استعمار دیگر کشورها روبرو بوده است.

این گردهمای با شرکت علماء، اندیشمندان و جامعه ی دانشگاهی کشورهای عربی و اسلامی از جمله تونس برگزار شد و تمامی سخنرانان براهمیت تقریب مذاهب و وحدت میان مسلمان تاکید کردند.

آنها ضمن ارائه راه حل های این تقارب و نزدیکی میان اُمت اسلامی؛ ازتمامی کسانی که می توانند به ایجاد وحدت میان جامعه ی اسلامی کمک نمایند دست یاری طلبیدند.

محور گفتگوی های این سمینار حول موضوعات ذیل بود:

1- عوامل نوسازی تمدن اسلامی.

2- استفاده از تجارب نوآوران متون پایه و اصلی.

3- عوامل انحطاط و پیشرفت تمدن ها در تاریخ اسلام.  

4- عناصر و اجزاء تشکیل دهنده اُمت اسلامی در بازسازی تمدن اسلامی.

5- ساختارهای علمی و فرهنگی در ایجاد تمدن مدرن اسلامی.

 

6- تمدن اسلامی میان مسلمانان و ادیان دیگر.

 


١٥:٥٦ - 1396/06/27    /    شماره : ٦٨٦١٤٦    /    تعداد نمایش : ١٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سايت ايت الله خامنه اي

سايت رييس جمهور

ايکنا

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

ايرانيان خارج از كشور

مجمع جهاني تقريب مذاهب

پرسش نامه
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 381869
Visitorsofday : 86
Visitorsofpage : 564375
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.1406

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت